Aydınlanma ile ilgili özlü sözler

Tatil yolculuk fotoğrafı üzerine yazılmış özlü söz: Gandi'nin görüşleri, zamanımızın tüm politik kişileri arasında en aydınlatıcı olanlardı...
Yüksek kalitede görmek için görsele tıklayın.
#1 Kopyala

Gandi'nin görüşleri, zamanımızın tüm politik kişileri arasında en aydınlatıcı olanlardı. O'nun bilinci içinde gayret etmeliyiz... Nedenlerimiz için çaba sarf ederken şiddet kullanmamalıyız ve ancak kötülüğüne inandığımız şeye iştirak etmeyerek bunu yapmalıyız.


kötü sarf kötülük şiddet kişi nin bilinç içinde etmek

Minimalizm fotoğrafı üzerine yazılmış özlü söz: Aydınlanmış insan, olgunluğunda, mükemmeliyetçiliğinde kendi mutluluğunun peşine düşebilecektir, çünkü incelemeyi,..
Yüksek kalitede görmek için görsele tıklayın.
#2 Kopyala

Aydınlanmış insan, olgunluğunda, mükemmeliyetçiliğinde kendi mutluluğunun peşine düşebilecektir, çünkü incelemeyi, kendisi için düşünmeyi ve diğerlerinin otoritesine göre bir şeyi gerçek olarak kabul etmemeyi öğrenmiştir, bunlar ona deneyimin, incelemenin daima hatalı olanı ispatlayacağını öğretmesiyle olmuştur.


olgun gerçek öğretmek hata düşebilecektir düşünmek otorite aydın insan

#3 Kopyala

Tüm insanlar anlamak için eşit eğilime sahiptir.


i̇nsa anlamak sahip eğil eşit insan eğilim

#4 Kopyala

O engin bilim dünyası bana bazı yerleri aydınlık, bazı yerleri karanlık olan büyük bir arazi gibi görünüyor. Çabalarımız ya aydınlık bölgelerin sınırlarını artırmak ya da aydınlatma merkezlerinin sayısını artırmak amacında olmalıdır. İkincisi için yaratıcı dehalar gerekiyor; ilki için ise geliştiren, genişleten, güçlendiren bir bilgelik.


sayı güçlenmek bili âmâ bilim görünüyor genişlemek yer engin

#5 Kopyala

Bir düşünceyi dinlediğinizde sadece bir düşüncenin değil bir düşüncenin tanığı olarak kendinizin de farkına varırsınız. Yeni bir bilinç genişliği erişir.


yeni erişir geniş düşünce varırsınız genişlik yen tanık bilinç

#6 Kopyala

Ben, henüz tamanlanmamış olan kendinizin tamamlayıcısıyım. Siz bir Çizgisiniz ama ben Çizgilerin bir Çizgisiyim ki bana ülkemde bir Kare derler ve hatta ben en yüksek derecesinde size doğruyum ve Düz-ülkenin yüce asilleri arasında küçük bir şey olarak düşünülürüm, sizi ziyaret etmek için ayrıldığım yer; bilgisizliğinizin aydınlanmasına umut duyduğum yerdir.


size yüksek düzmek tamamlamak duymak bilgi derece asil ayırmak

#7 Kopyala

İçimdeki büyük fırtınayı dindiren, zavallı kalbimi müthiş bir sevinçle dolduran ve tabiatın sırlarını bana açan ve bu işaretleri bana yazan acaba bir Tanrı mıydı? Yoksa ben de bir Tanrı mıyım? İçimde şimdiye kadar olanlardan çok farklı bir ışık doğuyor.


yazan kalp zavallı fark sevinç şimdi büyük sır doğuyor

#8 Kopyala

Ne ateş, ne su, ne de rüzgâr iyi edimlerin kutsallığını zedeleyemez ve bu kutsal şeyler tüm dünyayı aydınlatır.


kut kutsal iyi dünya aydınlatır ateş edim zedelemek rüzgâr

#9 Kopyala

Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.


aydın aydınlanmak kul kullanmak akıl etmek cüret kişi

#10 Kopyala

Aydınlanma, insanın kendi suçu ile düşmüş olduğu bir ergin olmama durumundan kurtulmasıdır. Bu ergin olmayış durumu ise, insanın kendi aklını bir başkasının kılavuzluğuna başvurmaksızın kullanamayışıdır. İşte bu ergin olmayışa insan kendi suçu ile düşmüştür; bunun nedenini de aklın kendisinde değil, fakat aklını başkasının kılavuzluğu ve yardımı olmaksızın kullanmak kararlılığını ve yürekliliğini gösteremeyen insanda aramalıdır Sapere Aude! Aklını kendin kullanmak cesaretini göster! Sözü şimdi Aydınlanmanın parolası olmaktadır.


kullanmak karar ergin aude sapere aydınlanmak düş fakat düşmek

#11 Kopyala

Başlangıçta insanların Tanrılardan başka kralları, teokratik hükümetten başka hükümetleri yoktu. Caligula gibi düşünüyorlardı. O zaman için bu düşündükleri doğruydu. Kendilerinden birisini efendi olarak kabullenmeleri ve bunun neticesinde daha iyi bir duruma geleceklerine kendilerini inandırabilmeleri için his ve düşüncelerinin uzun bir süre değişime uğramış olması gerekir.


efendi efe caligula gelecek durum his zaman tanrı düşünmek

#12 Kopyala

Bu devlet, bu kent, bu kampüs, hem insanın aydınlanması hem de insan hakları için ayakta duruyor ve izin verin bu sonsuza dek gerçek olsun.


i̇nsa hak izin dek aydınlanmak sonsuz ayakta insan kampüs

#13 Kopyala

Tüm şeylerin ışığı olan Efendi aydınlanmamı lütfederse, Işık’tan bahsedeceğim!


bahsedeceğim aydınlanmak aydın tan işık ışık lütfetmek efe efendi

#14 Kopyala

Bilgisizlik çağı, Hıristiyanlık sistemi ile birlikte başladı.


çağ sistem birlik bilgi birlikte başlamak hıristiyan

#15 Kopyala

Batı kültürü bugün zengin bir içeriğe sahipse, Aydınlanma öncesinde dahi zararlı basitleştirmeleri aklın sorgusu ve eleştirel zihin ile çözümlemeye çalışmış olmasındandır.


çözümlemek batı bugün içerik kültür aydın sahipse zihin önce

#16 Kopyala

Bizimki her halde dünyaya bulaşan en gülünç, en saçma ve en kanlı din. Siz Haşmetleri, adı çıkmış batıl inançları kökünden sökerek insan ırkına sonsuz bir hizmet yapacaksınız, ayaktakımı için söylemiyorum, aydınlanmanın değerinde olmayan ve her çeşit kulluğa eğilimli olanlar için söylüyorum. Dürüst insanların içinde olarak, düşünmeye istekli bu kişiler arasında bulunarak söylüyorum… Bir üzgünlüğüm, bu asil yatırımda size yardımcı olamayışımdır, en iyi ve en saygıdeğer insan bunu belirtebilendir.


sons kan eğilim belirmek düşünmek aydınlanmak sökmek olamayışımdır son

#17 Kopyala

Aydınlanmanın anlamı yaşamınızın tüm sorumluluğunu üstlenmektir.


üst üstlenmek anlam sorumluluk sorum aydın sorumlu aydınlanmak yaşam

#18 Kopyala

Sol ne zaman çöker, ne zaman, "çökmüştür" ya da "ölmüştür" demek istiyorum; cevabı çok basit ve bir anlamda da totolojik görünüyor. Sol büyük proje, kökten düzenleme ve değiştirme demektir; ütopya'ya yakın ve bir tür mesyanizm'i içinde barındırmaktır. Yalnız, Yahudi mesyanizmi, ki burada İsa'nın çıkışı da var, müdahaleyi kabul etmiyor; sol ise müdahalecilik demektir. Bu nedenle, yerine "aydınlanma" doktrinini ve bu doktrinin bir uygulaması olan, "ilerleme" önermesini koymaktadır. Bunlar yoksa, sol çökmüştür ve yoktur; bu kadar basit bir cevaba sahibiz. -


çökmek totolojik aydınlanmak tür cevap yok zaman büyük etmek

#19 Kopyala

Aydınlamanın anlamı, değişmektir. Onsekizinci yüzyılda aydınlanma dini dogmaları ve zorbalığı yenmek anlamına geliyordu; yirminci yüzyılın sonlarına doğru, aydınlanma ırkçılığı, cinsiyetçiliği, homofobiyi ve diğer önyargılarını yenmek anlamına geliyordu; ve şimdi yirmibirinci yüzyılda aydınlanma, türcülüğü yenerek hayatın tümünü onore eden evrensel bir etiği kucaklamak anlamına geliyor.


şimdi geliyor tür yirminci değişmek onore önyargı kucaklamak ırk


İlginizi Çekebilir

Bill Hicks sözleri

Bill Hicks (d. 1961 - ö. 1994), ABD'li komedyen.

Ahmed Hulusi sözleri

Ahmed Hulûsi (d. 21 Ocak 1945, İstanbul), Türk

Beşşar Esad sözleri

Beşşar Hafız el-Esad (d. 9 Kasım 1965), Suriye

Ara Güler sözleri

Ara Güler (15 Ağustos 1928 - 17 Ekim 2018), Erme

Carl Gustav Jung sözleri

Carl Gustav Jung (d. 26 Temmuz 1875; Thurgau, İsv

Abdulaziz Bayındır sözleri

Abdulaziz Bayındır (d. 1951, Tortum, Erzurum), T

Popüler Yazılar

Abdullah Rıza Ergüven sözleri

Abdullah Rıza Ergüven, Türk ozan, yazar, denemeci, eleştirmen ve filozof.

Ece Temelkuran sözleri

Ece Temelkuran, Türk gazeteci ve yazar.

İran atasözleri

Arapça bir dildir, Farsça yemeğin sonunda yenen tatlı, Türkçeyse sanat.