Mustafa Kemal Atatürk/Atatürk hakkında söylenmiş sözler ile ilgili özlü sözler

Karanlık fotoğrafı üzerine yazılmış özlü söz: Atatürk'ü medeniliğin, ileriliğin ve memleket menfaatlerini üstün tutmanın en muazzez..
Yüksek kalitede görmek için görsele tıklayın.
#1 Kopyala

Atatürk'ü medeniliğin, ileriliğin ve memleket menfaatlerini üstün tutmanın en muazzez sembolü olarak telakki etmekteyiz. (...) Atatürk hiç kimsenin karşı karşıya geleceği bir kudret değildir. Hiç kimse bunu arzu etmez. Herkes, bilâkis onu Türk Cemiyetinin hâlâ en ileri nigehbanı olarak, en büyük kuvveti olarak telâkki etmektedir.


medenî bilakis tutmak cemiyet hal sembol kudret karşı üstün

Tatil yolculuk fotoğrafı üzerine yazılmış özlü söz: Atatürk, bir ülkenin kaybettiği kaynakları harekete geçirmenin ve yeniden canlandırmanın..
Yüksek kalitede görmek için görsele tıklayın.
#2 Kopyala

Atatürk, bir ülkenin kaybettiği kaynakları harekete geçirmenin ve yeniden canlandırmanın olanaklı olduğunu gösteren ilk kişiydi. Bu bakımdan Atatürk bir öğretmendi; Mussolini onun ilk, ben ikinci öğrencisiydim.


yeniden atatürk yeni ilk olanak bakım hareket ülke can

#3 Kopyala

Mustafa Kemal; bir millet, bütün vasıtalarından mahrum edilse dahi, kendini kurtaracak vasıtaları yaratabileceğini ispat eden adamdır.


ada adam mahru millet ispat mahrum yaramak yaratmak mustafa

#4 Kopyala

Türkiye Dünya Savaşı'nda müttefikimizdi. Harpteki talihsizliğimiz neticesinde Türkiye de bizim gibi çok sıkıntı çekti. Genç Türkiye'nin kurucusu olan büyük ve zeki lider korkunç acılar çeken ve kaderine terk edilmiş haldeki müttefiklerin tekrar ayağa kalkma çabalarının ilk ve harika bir örneği oldu. Türkiye, hükûmetinin akılcı hamleleriyle istiklalini muhafaza etmeyi başarırken Yugoslavya ise İngiliz entrikalarının kurbanı oldu.


hamle hâl korkunç büyük çaba müttefik terk çekmek i̇ngiliz

#5 Kopyala

Türkiye Büyük Meclisi’ne ve Türk halkına, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkanı Atatürk’ün ölümü üzerine en derin üzüntülerimi bildiriyorum. Büyük bir asker, dahi devlet adamı ve tarihi bir şahsiyet kayboldu. Yeni Türkiye Cumhuriyeti ile nesilden nesile devam edecek büyük bir anıt oluşturdu.


asker kaybolmak nin devlet bildirmek büyük derin adamı ölüm

#6 Kopyala

O genç ve dahi Türk şefinin o esnada Çanakkale’de bulunması, Müttefikler bakımından talihin en acı darbelerinden biridir.


acımak bakımından bakım müttefik türk bulmak acı darbe bulunmak

#7 Kopyala

Akıllı ve barışçı yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri halkların tarihinde izlerini bırakacaktır.


gerçek tarihî yöntem tarih bırakmak barış eser akıl halk

#8 Kopyala

Her şeyden ötesi, O bir kurucudur, modern zamanların en büyük ulus kurucusudur.


öte modern kurmak büyük kuru zaman ulus

#9 Kopyala

Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz kahraman Mustafa Kemal ve O'nun tüm askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykellerini dikerdik. Böylesine kahraman bir antlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum.


isim baş kahraman haydut dikmek ant kemal antlaşmak dağ

#10 Kopyala

Atatürk’ün dış ilişkiler konusu üzerindeki görüşlerini inceleyen bir kimse fikirlerinin değerini ve ifade ettikleri zamanı aşan anlamları karşısında daima hayrete düşer.


daima fikir ifade konu düşmek dış hayret anlam atatürk

#11 Kopyala

...Çünkü, kendisi tarihin şeklini değiştiren bir liderdir. Ama Atatürk'ün yaşamına ait en büyük anıt, hiçbir şekilde taştan ya da mermerden inşa edilemez. Kendisinin bıraktığı en büyük miras, Türkiye'nin canlı, laik demokrasisidir. Ve bu Meclis de bunun devamını sağlamaktadır bugün.


bırakmak nin ait şeklî lider tarih büyük tarihî can

#12 Kopyala

Mustafa Kemal Atatürk, kuşkusuz 20. yüzyılda dünya savaşından önce yetişen en büyük devlet adamlarından biri, hiçbir millete nasip olmayan cesur ve büyük bir inkılâpçı olmuştur.


i̇nkılap cesur nasip devlet dünya inkılâp kemal kuşku savaş

#13 Kopyala

Almanya, Atatürk'ün eserine ve mücadelesine hayrandır. Onda, tarihi eseri, özgürlüğü seven bütün milletler için bir sembol olarak kalacak kudretli bir kişilik görmektedir.


millet görmek mücadele tarihî kalmak atatürk kişi özgürlük almanya

#14 Kopyala

Denilebilir ki onsuz, İslam âlemi yolunu bulabilmek için elli yıl daha bekleyecekti.


yıl i̇slâm ons beklemek demek alem bulmak yol âlem

#15 Kopyala

Atatürk'ün dehası, tarihte Türk milletinin taşıdığı ruhun faziletine en yüksek örneklerinden birini teşkil edecektir.


türk ruh yük teşkil yüksek etmek fazilet taşımak millet

#16 Kopyala

Hayatının sonuna kadar milletinin mutlak güveni ile kurduğu devletin başında muzaffer kumandanının kişiliği, eşi görülmemiş bir karakter örneğidir.


son örnek hayat devlet kişi millet muzaffer kurmak güven

#17 Kopyala

Atatürk! Sen, bizdendin! Seni halife yapmak, padişah yapmak isteyenler oldu; iltifat etmedin. Milli irade yolunu seçtin, hayatını ve şahsiyetini milletinin hizmetine vakfettin. Türk'ün gıpta ettiği, taziz ettiği, övdüğü ve övündüğü vasıflara maliktin, bütün bu meziyetlerinle Türk'ün ta kendisiydin. Şimdi seni, kurtardığın vatanın her köşesinden gönderilen mukaddes topraklara veriyoruz. Bil ki, hakiki yerin, daima inandığın ve bağlandığın Türk milletinin minnet dolu sinesidir. Nur içinde yat!


yatmak etmek övünmek vakfetmek gönderi taziz millî dolu sinmek

#18 Kopyala

Mustafa Kemal bir temeldir. Bir yöndür. Yapılmış, her şeyi bitmiş bir bina değildir. Onu ancak devam ettirerek, sürdürerek sevebiliriz. Kendisine yeni şeyler, yeni değerler ekleyerek sevebiliriz. Yalnız yüreğimizle değil, aklımızla da sevelim. Mustafa Kemal en büyük zaferini o zaman kazanmış olacak.


akıl büyük zafer kazmak deva devam sürdürmek kazanmak sürmek

#19 Kopyala

Mustafa Kemal, kafanın yalnız dışını değil içini de tanzime kalkıştı. Batı şapkaydı. Şapka ve itaat. Kalabalığın yerine "Şef" düşünecekti. Kur’an rafa kalktı. "Nutuk" çıktı ortaya. Bir nutuk ve bir fırka. Bir lokma ve bir hırka. Önder önüne gelenin kellesini vurdurdu. Fırka hiçbir zaman ağzını açmaya cesaret edemeyen kalabalıkların ağzına vurulan kilide bir yenisini daha ekledi. Sonra yenildi içildi. Ve hazret sirozdan kıvrandığı yataktan bir tanrı olarak kaldırıldı. Bir tanrı veya bir şeytan.


zaman bat şef kalaba vuru gelen açmak lokma açma

#20 Kopyala

Türkiye tarihi, bugün her zamandan çok Batı ve Avrupa tarihinden ayrılmaz bir haldedir. Ve Atatürk'ün bu yöndeki gayretleri sonuçsuz kalmamıştır. Memleketlerimiz arasındaki yüzyılları aşan dostluk, bu gelişmenin temel ögelerinden biridir.


memleket tarihî gayret avrupa kalmak ayırmak tarih yüzyıl dostluk


İlginizi Çekebilir

Abdurrahman Dilipak sözleri

Abdurrahman Dilipak, Türk köşe yazarı.

Annie Lennox sözleri

Annie Lennox (d. 25 Aralık 1954), doğum adı ile

Bülent Ersoy sözleri

Bülent Ersoy (d. 9 Haziran 1952, İstanbul), Tür

Bill Hicks sözleri

Bill Hicks (d. 1961 - ö. 1994), ABD'li komedyen.

Aziz Nesin sözleri

Mehmet Nusret Nesin veya bilinen adıyla Aziz Nesi

Demosthenes sözleri

Demosthenes (Yunanca: Δημοσθένης), Atin

Popüler Yazılar

Kurnazlık ile ilgili sözler

Kurnazlık hakkındaki alıntılar:

Z Harfi ile Başlayan Türkçe atasözleri

Zahirenin ambarı sabanın ucundadır.

Aydın Engin sözleri

Aydın Engin (d. 1941), Türk yazar ve siyasetçi.